BIM Danışmanlığı

Building Information Modeling (Yapı Bilgi Modeli) sistemi, yapının ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri içeren, sürekli geliştirilebilen çok fonksiyonel bir yönetim ve bilgi paylaşım aracı görevi görmektedir. Bu yüzden BIM sisteminde oluşturulacak bir bilginin (model veya doküman), projenin bütün süreçlerinde kullanılacağı düşünülerek oluşturulması gerekir. Şöyle ifade etmek gerekirse, projelendirme süreçlerinde bir mimarın oluşturduğu 3 boyutlu modeli,  inşaat mühendisi, makine mühendisi veya elektrik mühendisi 3 boyutlu veriyi tekrar oluşturmaya  gerek kalmadan kullanabilmeli, planlama süreçlerinde  planlama mühendisi,  3b modelden elde edilen metraj verilerini kullanarak, zaman planlaması, ödeme planlaması ve tedarik planlaması yapabilmelidir. Ayrıca oluşturulan bilgi,  imalat takip ve  işletme süreçlerinde de kullanılabilmelidir.

Söyle ifade etmek gerekirse, bir yapının ömrü boyunca ihtiyaç duyacağı, farklı disiplinler tarafından oluşturulan ve kullanılabilen, bilginin disiplinler arasındaki akışı, ne kadar sağlıklı olursa para, zaman ve emek israfı o derece önlenmiş olur.

BIM Akademi olarak oluşturmuş olduğumuz örnek iş modeli ile inşaat firmalarının, BIM  süreçlerine daha hızlı adapte olmaları ve bu sistemi daha sağlıklı kullanabilmeleri için inşaat firmalarına danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunarak, para, zaman ve emek israfını en aza indirmeyi amaçlamaktayız.

Etiketler: Bim, Building Information Modeling,